KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

Kranio /lepka/ - Sakrál /kostrč/

klíč k hluboké relaxaci a regeneraci

Představte si hlubokou relaxaci, stav bez myšlenek, místo, kde stres nemá místo. To je kouzlo kraniosakrální terapie, která umí uvolnit napětí ze svalů, fascií a orgánů, zlepšit jejich funkci a navodit pocit hluboké relaxace, kdy tělo regeneruje a spouští samoreparační procesy. S čím může kraniosakrální terapie pomoci?

Zaměřuji se na širokou škálu zdravotních problémů - migrény, bolesti zad, alergie, panické ataky, deprese, zažívací potíže, tinnitus, neplodnost, inkontinence, poúrazové stavy, hormonální výkyvy, menstruační bolesti, ucpané dutiny,  zácpa, astma a další.


Co je to za metodu?

Kraniosakrální terapie je regenerační, jemná, ale silná technika, která se provádí přes oblečení. Pracuji podle osvědčeného osteopatického protokolu doktora Upledgera. Mým nástrojem jsou mé ruce, které díky lehkému a táhlému doteku se zaměřují na tkáně, kosti, klouby a uvolnění stažených fascií a svalů na hlavě, páteři, nohách a dalších částech těla. Pokud někde zjistím omezení, pomocí kombinací tahu a dotyku lze upravit tok mozkomíšního moku a stabilizovat jeho optimální proudění. Tím se uvol napětí, blokády a traumata ve svalech, fasciích, orgánech, které ovlivňují naše fyzické i psychické fungování.


Co můžete očekávat před terapií?

Na začátku každé terapie se společně domluvíme na záměrech, postupu a časování terapií. Před každou terapií si společně probereme, jak se cítíte a co potřebujete. Mým záměrem je, abyste se cítili dobře a vždy Vám mohu nabídnout i ucelenější péči, kterou na základě domluvy zkombinuji s pohybem, jógou, pilates, funkčním cvičením,  automasáží, rolování, aromaterapii nebo Bachovy květové esence


Pro koho je terapie vhodná?

Kraniosakrální terapie je vhodná pro lidi všech věkových kategorií, i pro děti, ženy v těhotenství, před porodem i po něm! Novější studie z roku 2023 také potvrzují snížení kortizolu (stresový hormon), pozitivní vliv na bolesti krční páteře i zlepšení spánku. Přijďte a objevte svůj vlastní klid a harmonii.

Jak dlouho setkání trvá?

Zkontaktujte mě buď přes formulář, nebo mi napište zprávu na číslo +420 777124086 či e-mail petra@netuka.cz.  Poté vám zavolám nebo napíši vám zpět. 


Jak dlouho se věnuji kraniosakrální metodě?

První kroky na cestě k pochopení kraniosakrálních pohybů jsem objevila díky Lucii Uhlířové, odbornicí na kraniosakrální osteopatii, v roce 2016. Pod jejím dohledem jsem se ponořila do studia kraniosakrální jógy, která je přizpůsobena rytmu ročních období. Martin Ďuriš (SK), další můj učitel, mě na svých intenzivních workshopech inspiroval tím, jak může být kraniosakrální terapie v pohybu "práce s tekutostí těla" úžasně jemnou, a přitom velmi efektivní metodou. Další mé kroky mě vedli víc k masážím, konkrétně k učení kraniosakrální osteopatii.

Můj zájem o bodyterapii mě také zavedl k setkání s úžasnou psychoterapeutkou Mona Lisa Boyesen (nar. 1938, Norsko) a  proto jsem začala studovat unikátní metodu Alpha nursingⓇ,  která je zaměřená na něžnou péči o těhotné ženy, matky a miminka. Absolvovala jsem u této inspirativní učitelky i další intenzivní workshopy, díky kterým mohu být průvodkyní a podporou pro ženy a jejich děti.

Téma pohyb v kraniu je pro mě fascinující, proto se nepřestávám se vzdělávat a zkoumat vše, co souvisí s jemnou prací s tělem.  Přistupuji ke klientům s velkou pokorou a citlivostí.

Představte si tělo jako elektrickou baterii. 

Když tato elektřina volně proudí tělem, 

cítíme se zdravě.  A to chceme!

⭐️ KONTRAINDIKACE - prosím pozorně si prostudujte !

Pro koho vhodné NENÍ?

Jako u všech manuálních technik je potřeba respektovat omezení, je nutné se nejprve poradit s lékařem.  Existují ovšem stavy, při kterých není tato metoda doporučována.

Neprovádím kraniosakrální terapii při:Kraniosakrální osteopatie /cvičení /jóga-pilates nenahrazuje klasickou lékařskou diagnostiku a léčbu.

⭐️  Jak u mě kraniosakrální terapie probíhá?

Na začátku si krátce popovídáme a naladíme se na sebe. Pak si lehnete na lehátko, futon nebo polohovací křeslo, podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat. Budete oblečeni v pohodlném oblečení, které vám umožní se uvolnit a relaxovat. Já se budu dotýkat různých bodů na vašem těle a hlavě. Budu ho harmonizovat a zesilovat, aby se vaše tělo a mysl dostaly do stavu hluboké relaxace a regenerace. Budete se cítit jako v bavlnce, možná i usnete.

Každá terapie je individuální a přizpůsobená vašim potřebám. Někdy se budu zdržovat na některých místech vašeho těla déle, pokud to bude potřeba pro vaše léčení. Budu s vámi ve vědomém a plném spojení po celou dobu terapie.. Kromě kraniosakrální terapie vám mohu nabídnout i aromaterapii, která podpoří vaše léčení pomocí přírodních esencí.

⭐️  Co mi kraniosakrální terapie přinese?

Po ošetření většinou vnímáme hluboké uvolnění, zlepšuje se spánek a schopnost odpočívat. Pociťujeme větší spojení sami se sebou, kontakt se svými potřebami, respekt vůči svému tělu, nadhled v každodenních situacích. Ošetření nastartuje léčebný proces, který působí delší dobu po samotném setkání. 

Dlouhodobější praxe kraniosakrální terapie pomáhá nastolit trvalejší propojení mezi naším tělem, myslí a duší.


Kraniosakrální terapie může cílit odstranit nebo zmírnit:

⭐️  Co si mám vzít na sebe?

Pohodlné kalhoty, bez tuhé gumy v pase (tepláky, legíny), případně lze absolvovat bez kalhot, ve spodním prádle. Ženám doporučujeme bez podprsenky (zlepšení lymfatického průtoku). Taktéž doporučujeme i teplejší ponožky.

⭐️  Můžu přijít v době menstruace?

Menstruace není kontraindikace. Vaše vnitřní pohoda je však důležitá. Nedoporučujeme KST mladým dívkám v době menstruace, které si na tento nový stav ještě zvykají. 

⭐️  Je metoda bezpečná v těhotenství a po porodu?

Určitě ano, mobilizuje a zvyšuje množství normálních adaptačních procesů těla, je nezbytné, aby tyto procesy byly po dobu těhotenství vysoce funkční), v období přípravy na porod (uvolnění pánve a kraniosakrálního systému porod usnadňuje), při nepostupujícím porodu i v období šestinedělí (upravuje hormonální hladinu, snižuje vysoký tlak, odstraňuje poporodní depresi, obnovuje normální funkci pánve a tak eliminuje mnoho poporodních problémů se zády atd.). 

Může se však stát, že děťátko "nedovolí" jakoukoliv energetickou práci s tělem maminky,  Po porodu maminky ošetřujeme až po šestinedělí. 

⭐️  Jak často opakovat kraniosakrální terapii?

Terapeut může doporučit, ale je zcela na vás, zda absolvujete jednu či více terapií. Ať již řešíte nějaké onemocnění, příznaky onemocnění ještě zcela nevymizely,  či máte pocit, že neřešíte nic, pokud si na kraniosakrální terapii nebo terapeuta vzpomenete, bývá to přesně ten správný okamžik na objednání termínu.

Kraniosakrální péči lze přijímat i na denní bázi. Doporučená návštěva při urgenci pro harmonizaci a stabilizaci systému je 1x 7-14 dní a pak 1x měsíc je ideální doporučená udržovací perioda návštěv. Mezera mezi prvním setkání by neměla být delší jak 5 týdnů. Dále doba odstupu od jednotlivých setkání se nastavuje individuálně. V rámci duševní hygieny je vhodné absolvovat KST cca jednou za 1-2 měsíce. KST je vhodné opakovat do vymizení obtíží. 

⭐️  Co dělat/nedělat po kraniosakrální terapii?

Po terapii se doporučuje opatrnost např. při přecházení vozovky nebo řízení auta. Do druhého dne by se klient měl vyhnout náročnějším fyzickým a psychickým výkonům. Mezi ošetřením a např. masáží, fyzioterapií, očkováním atd. by měla být pauza. 

Pocity se usazují přibližně týden. Reakce jsou individuální a obvykle rychle odezní. Pokud klient integraci ošetření vnímá přes bolest či výraznější psychický diskomfort, je možné co nejdřív provést další, krátké kraniosakrální setkání (zdarma), nebo pracovat na dálku.

Je potřeba tělo po kraniosákrálce šetřit, dát si vydatný odpočinek a spánek, dávat mu výživu v podobě dobrého jídla. Alespoň tři dny vynechejte fyzickou práci, či náročnější aktivní sportovní pohyb, aby tělo mělo čas jít do rovnováhy.

I přes velmi opatrnou práci se mohou lidé po ošetření kraniosakrální terapií cítit hůře. Jednou z příčin může být, že se z tkání uvolňují předcházející traumata, což může trvat několik dnů. Jiný důvod je ten, že “znecitlivělá” místa přicházejí k životu a stávají se tak citlivějšími. Dále pak to, že se tělo, díky svým adaptačním mechanismům, přizpůsobilo některé špatné funkci a potřebuje čas na návrat zpět do původní, správné polohy či funkce. 

⭐️  Co znamená slovo KRANIOSAKRÁLNÍ?

⭐️  Co znamená kraniosakrální terapie  a rozdělení na ostepatický směr, biodynamický směr?

Principem této metody je vyšetření mobility nebo-li pohyblivosti kraniosakrálního systému, do kterého zahrnujeme lebku (kranium), intrakraniální a spinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu, celý páteřní kanál, včetně kosti křížové (sakrum). Terapeut cvičeným hmatem testuje mobilitu jednotlivých částí kraniosakrálního systému. Jestliže v něm diagnostikuje omezení (restrikci) a patologie, které brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi jemně systém koriguje. Veškeré používané manipulace nepřesahují tlak nebo tah odpovídající hmotnosti pěti gramů. Terapeut k nastolení harmonie využívá autoregulační schopnosti organismu. Tím je terapie velmi bezpečná. 

Tato holistická terapie zahrnuje dva rovnocenné směry:

⭐️  Jak a kde vznikla kraniosakrální terapie?

Kraniosakrální terapie je regenerační metodou, která vznikla v 19. st. v USA ...


Kraniosakrální terapie, jak je praktikována dnes, nabyla svou podobu na počátku 80. let. Nicméně její kořeny sahají do počátku roku 1900 a navazují na teorie osteopatického lékaře Dr. Williama Garnera Sutherlanda.  Ten přes 20 let zkoumal a pracoval s konceptem, že kosti  lebky jsou od přirody navrženy tak, aby se hýbaly. Na základě tohoto konceptu nakonec vyvinul zcela novou terepeutickou metodu tzv. kraniální osteopatii („cranium“ – lat.lebka, osteopatie – nemoc kostí, z lat. slov„osteon“ – kost a „patheia“ - nemoc, utrpení).

Bylo to v roce 1970, během operace krku, při které osteopatický lékař John E. Upledger asistoval a kdy poprvé zpozoroval rytmický pohyb na míšní membráně. Ten nebyl identický s rytmem dechu ani tepu. Nikdo z jeho kolegů lékařů ani žádné lékařské texty té doby, tento jev nedokázali vysvětlit.

 V roce 1975 John E. Upledger zvedl pomyslnou rukavici a pustil se do vědeckého bádání, aby potvrdil Sutherlandovy teorie a zároveň zdokonalil  chápání procesů  v kraniosakrálním systému. Následujících sedm let vedl tým anatomů, fyziologů, biofyziků a bioinženýrů na  Michigan State University v oblasti výzkumu a testování kraniosakrální systému a způsoby jeho terapeutického využití. Metodu, kterou na základě výzkumu vyvinul, později sám John Upledger nazval kraniosakrální terapie (anglicky Craniosacral Therapy, zkráceně CST, z lat. „cranium“-  lebka a „sacrum“ – kost křížová ).

Upledgerův tým zvolil jiný přístup než osteopaté před nimi. Místo toho, aby se soustředili na kosti lebky, zajímaly se o tekutiny a membrány systému, jakož i mechanismus, jakým se pohybuje mozkomíšní mok uvnitř lebky a páteřního kanálu. To je jeden z hlavních faktorů, které odlišují CST od kraniální osteopatie. Výzkum ukázal, že mozkomíšní mok cirkuluje skrze mozek a míchu prostřednictvím expanzivních  a smršťujících pohybů v polouzavřeném hydraulickém kraniosakrálním systému. Tento pohyb zopakuje za normálních okolností šest až 12 cyklů za minutu - toto nazýváme kraniosakrální rytmus (CRI). Když je nějaké stažení v měkkých tkáních, membránách, v lebce a míše, cyklická dynamika tekutin kraniosakrálního systému nemůže proudit bez omezení. Lebeční kosti jsou tím pádem také drženy ve vzorcích napětí díky anatomickému propojení membrán a lebky.

⭐️  A co je fascie / povázka / pojivová tkáň?

INSPIRACE