KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

klíč k harmonickému hojení, 

hluboké relaxaci,  regeneraci 

a zdraví těla a mysli

Cítíte se v napětí nebo míváte bolesti a máte touhu se cítit líp? 

Čeká vás regenerace a samo-uzdravování těla v mnoha vrstvách. 

Uvolní se zatuhlé místa, bolesti často odejdou, rozpouštějí se. 

Občas vám chybí radost, spontánnost, přítomnost? 

Zažijete stav bez myšlenek, kde stres nemá místo.

Nabízím kraniosakrální terapii - jemnou manuální metodu, zaměřenou na práci s tekutinami v těle, s kostmi, svaly a vazy.

Kraniosakrální terapii si můžete představit jako jemnou masážní techniku, která se zaměřuje na uvolnění a stabilizaci těla a mysli. Tato technika pozitivně ovlivňuje nervový, hormonální, endokrinní a cévní systém, a proto tuto techniku použít k léčbě akutní i chronické bolesti. Klient leží na masážním stole v pohodlném oblečení v tichu nebo s relaxační hudbou a slabým osvětlením.  

Pod mými rukami se můžete těšit na:

Nabízím kraniosakrální komplexní péči -  kombinace terapie a  pohybu - ucelenější pohled pro trvalejší účinek 

Naučím vás velmi účinným a jednoduchým technikám, které vám pomohu pečovat o své tělo bezpečně a samostatně doma, věnovat mu tak pozornost, kterou potřebuje.  Na našem setkání zkombinujeme kraniosakrální terapii s pohybem, jako je jóga, pilates, funkční cvičení. Péči můžeme podpořit i automasáží, thajskou masáží nebo myofasciálními technikami.  

Dle zájmu můžeme systém podpořit i aromaterapií nebo Bachovými květy, které vám mohou přispět k vašemu celkovému blahobytu. Bachovy květy se nepoužívají přímo na fyzické potíže, ale na pocity jakými jsou provázeny např. beznaděj, zoufalství, strach, podrážděnost. 

Během setkání mohou společvzniknout i malé úkoly na domakteré vám pomohou aktivně podpořit svůj systém sebeuzdravování a sebeopečování. Setkání probíhá v pohodlném oblečení jako jsou legíny, tepláky, tričko a  teplé ponožky.

K dispozici mám pro vás karimatku, rollery, míčky, pásky a na terapii ručník, osušku, prostěradlo, deku, sarong.  

🌿 Průběh, doba, cena a místo setkání?

Na začátku našeho setkání si krátce popovídáme, zjistím Váš celkový zdravotní stav, domluvíme se na postupu terapie a na Vašich záměrech nebo očekávání a naladíme na sebe. 

Pak si lehnete na lehátko, futon nebo polohovací křeslo, podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat. 

Každé setkání je individuální a přizpůsobené vašim potřebám. Někdy se budu zdržovat na některých místech vašeho těla déle, pokud to bude tělo potřebovat. Budu s vámi ve vědomém a plném spojení po celou dobu terapie. Procesy mohou mít podobu tahu či tlaku, houpání, vytváření prostoru či proudění nebo spojování. Můžete prožívat stavy hlubokého klidu a rovnání svého těla ke střední ose. Můžete se cítit jako v bavlnce, možná i usnete.

První setkání, první návštěva u mě je ta nejdůležitější a náročnější na čas, obvykle trvá dvě hodiny. Abychom si nastavili průběh terapie, zjistili problém a vaši představu, co byste ode chtěli, tak před dotekovou harmonizací počítejte s delším úvodním rozhovorem. Před každou terapií i po ní si společně probereme, jak se cítíte a co potřebujete. 

První setkání u dospělého trvá obvykle 80-120 minut (cena 1.200 Kč), u kojenců a malých dětí se doporučuje kratší doba 30-50 min, cena o 20% levnější. 


⭐️ Dospělí:

do 80 minut:  obsahuje úvodní rozhovor,  max.  60 minut péče na lehátku,  odpočinek na lehátku, závěrečný rozhovor pro přechod z hluboké relaxace do běžného fungování.


⭐️ Děti, senioři, dospělí-pravidelně docházející s konkrétním požadavkem:

do 50 minut: obsahuje úvodní rozhovor, max. 30 minut péče na lehátku, krátký odpočinek na lehátku a závěrečný rozhovor pro přechod z hluboké relaxace do běžného fungování.


Po opečování: nekončí vše v okamžiku, kdy se rozloučíte s terapeutem. Některé změny se mohou integrovat i několik dní, proto budeme ve spojení. Dopřejte si proto po ošetření volnější režim. Společně domluvíme na dalším postupu a časování terapií. Kromě kraniosakrální terapie vám mohu nabídnout i aromaterapii, která podpoří vaše léčení pomocí přírodních esencí.


REZERVACE JSOU ZÁVAZNÉ

Na setkání s vámi se připravuji. Zrušení terapie je možné bezplatně nejpozději 24 hodin před domluveným termínem - pomocí SMS, telefonu nebo e-mailu. Pak mohu uvolněnou hodinu nabídnout jinému zájemci. Od klienta, který zruší termín později, nebo na objednaný čas vůbec nepřijde, si beru storno poplatek v poloviční ceně konzultace. Objednáním na sebe berete odpovědnost za dodržení storno podmínek. 


► MÍSTO PRO SETKÁNÍ V BRNĚ:  



► MÍSTO PRO ON-LINE SETKÁNÍ:  google meet, ZOOM aj.

Měj u sebe karimatku, teplou deku a polštářek. Uvař si svůj oblíbený čaj, vodu a nachystej si kousek své oblíbené čokolády a ovoce.

🌿  Jak dlouho se věnuji kraniosakrální metodě?

Mé první kroky na cestě k pochopení kraniosakrálních pohybů jsem objevila v roce 2016 díky Lucii Uhlířové, která je zakladatelkou Kraniosakrální jógy, buddhistka a kraniosakrální osteopat. Pod jejím dohledem jsem se ponořila do studia kraniosakrální jógy, který jsem ukončila v roce 2018. 

Ziskem tohoto směru KSJ je: "Za minimální čas dosáhnete maximálního výsledku v podobě rychlé schopnosti uvolnit napětí a přepnout na klid. Přitom dobře posilujete své přirozené, ozdravné mechanizmy i svaly. Posláním je vytvářet podmínky k návratu do své přirozenosti a ukazovat cestu k vnitřní radosti bez zevní příčiny." 

---

Během této doby se stal také mým dalším průvodcem Martin Ďuriš (SK), který se věnuje holotropnímu dýchání, transpersonálnímu přístupu k léčení, jógové terapii a biodynamické kraniosakrální terapii. Jeho intenzivní workshopy mě inspirovaly tím, jak může být kraniosakrální biodynamická terapie a práce s tekutostí těla úžasně jemnou, ladnou a efektivní metodou. 

Jak sám Martin uvádí: “Podpora pohybu Životního dechu ve strukturách spouští reorganizaci systémů, kde jsou uloženy fyzické nebo emocionální trauma. Nechceme nic měnit, pouze svou přítomností a zenovou myslí začátečníka podporovat to, co je tam správně. S trpělivostí a vedením vlastní intuice pracujeme v tichu a klidu. Tak se stává náš dotek léčivým, výživným jak fyzicky, tak duševně. Člověk podpořený takovou přítomností se stává odpočinutějším a pružnějším na všech úrovních.”  Více o Martinovi Ďurišovi se můžete dozvědět v tomto rozhovoru.

---

Můj hlubší zájem o terapii zaměřenou na tělo mě zavedl před lety k setkání úžasnou ženou, psychoterapeutkou Mona Lisa Boyesen (nar. 1938, Norsko), vyvinula program biorelease, jak podpořit seberegulaci těla a mysli svépomocí. Její matka založila biodynamickou body-psychoterapii a Mona vyplnila mezeru v porozumění integrální psyché a somatu člověka. Absolvovala jsem výcvik Alpha nursing, zaměřený na citlivou péči o matku, novorozence a kojence z psychologického pohledu a Reichovi typologie.. Také jsem absolvovala pod jejím vedením několik intenzivních workshopů

Díky spojení Alpha nursingu a kraniosakrání péče jsem pro nastávající maminky, ženy po porodu nebo malé děti, citlivou průvodkyní a podporou. 

Mona Lisa Boysen také zdůrazňuje, že tělo: “má svou vlastní mysl” a že pocity ze střev mají svou vlastní ‘inteligenci."

---

Další mé kroky mě vedly k hlubšímu studování kraniosakrální terapii podle J. E. Uplengera. Vystudovala jsem Kraniosakrální terapii 1 a Kraniosakrální terapii 2, která je zaměřena na biomechanickou osteopatii.

Tato metoda nahmatává jemný kraniosakrální rytmus a odhaluje oblasti omezení či stažení v membránách. Zejména se zaměřením na durální membránu nebo vnější membránové vrstvy. Jakmile narazí na konkrétní překážky, drží ruce v dané pozici a čeká se, až se tkáně uvolní. Uvolnění se docílí použitím velmi jemného doteku ruky. Často jen proces vyvažování disbalancí v systému umožňuje tělu se vrátit do rovnováhy. Kraniosakrální terapeuté zde postupují podle tzv. desetibodového protokolu, který Dr. Upledger vyvinul.  

---

Mám v plánu jít na další roční kurz tekutého těla, na který se hodně těším. Fascinuje mě, jak moudré je naše tělo, co všechno si pamatuje a jak vděčné je za naši pozornost. Lidské tělo je jedinečné a fascinující s velkým potenciálem uzdravit se.  

⭐️ O kraniosakrální terapii (CST) - obecně v bodech


"Tělo je jako stroj, který bude správně fungovat, pokud jsou všechny jeho části ve správném mechanickém vztahu" Andrew Taylor Still, lékař - byl zastáncem toho, aby správný pohyb tekutiny v těle (krve, lymfy a mozkomíšního moku) byl prvořadý.

„Lidský mozek je motor, dech života je jiskra vznícení, která zažehává motor, něco takového není nic ve hmotě, co bychom mohli vidět.“ William Garner Sutherland, lékař - dospěl k závěru, že kosti lebky se mohou posouvat a hýbat.

"Lidé a všechny živé biologické systémy jsou přírodou obdařeny geniálními a vrozenými metodami a procesy, kterými přežívají, fungují, přizpůsobují se a sami se léčí." J. E.Upledger, lékař, profesor biomechaniky a vědec,  je zakladatelem CST, vyvinul desetibodový protokol.

Představte si tělo jako elektrickou baterii. 

Když tato elektřina volně proudí tělem, 

cítíme se zdravě.  A to chceme!

⭐️  Jak často opakovat kraniosakrální terapii?

Terapeut může doporučit, ale je zcela na vás, zda absolvujete jednu či více terapií. Ať již řešíte nějaké onemocnění, příznaky onemocnění ještě zcela nevymizely,  či máte pocit, že neřešíte nic, pokud si na kraniosakrální terapii nebo terapeuta vzpomenete, bývá to přesně ten správný okamžik na objednání termínu.

Kraniosakrální péči lze přijímat i na denní bázi. Doporučená návštěva při urgenci pro harmonizaci a stabilizaci systému je 1x 7-14 dní a pak 1x měsíc je ideální doporučená udržovací perioda návštěv. Mezera mezi prvním setkání by neměla být delší jak 5 týdnů. Dále doba odstupu od jednotlivých setkání se nastavuje individuálně. V rámci duševní hygieny je vhodné absolvovat KST cca jednou za 1-2 měsíce. KST je vhodné opakovat do vymizení obtíží. 

⭐️ KONTRAINDIKACE - prosím pozorně si prostudujte !

Pro koho vhodné NENÍ?

Jako u všech manuálních technik je potřeba respektovat omezení, je nutné se nejprve poradit s lékařem.  Existují ovšem stavy, při kterých není tato metoda doporučována.

Neprovádím kraniosakrální terapii při:


Kontraindikace se týkají především nemocí a úrazů hlavy, páteře, míchy, kosti křížové a kostrče a probereme je podrobně před začátkem procedury. Při pochybnostech je nutné potvrzení od lékaře.

Konkrétně se jedná o nitrolebeční a nitropáteřní krvácení, nádory, akutní záněty (např. zánět mozkových blan), podlitiny v akutním stádiu, nedávná mozková příhoda (mrtvička), akutní operace hlavy, úrazy a zlomeniny lebečních kostí, kosti křížové, kostrče, páteřních obratlů, stenóza krční páteře, nitrolebeční aneurysma (výduť), vyhřeznutí (herniace) prodloužené míchy, hydrocephalus (nadměrné hromadění mozkomíšního moku v mozkové tkáni). CSB není možná u klientů s psychickými chorobami, kteří užívají psychofarmaka

Kraniosakrální osteopatie /cvičení /jóga-pilates nenahrazuje klasickou lékařskou diagnostiku a léčbu. Není náhradou za odborné zdravotní ošetření, ale může být jeho vhodným podpůrným alternativním doplňkem. Představuje komplementární techniku a nesmí být považována za náhradu konvenční lékařské péče.. 

⭐️  Co znamená slovo KRANIOSAKRÁLNÍ?

⭐️  Rozdělení kraniosakrální terapie na biomechanický  nebo biodynamický směr? Ideální je kombinace obou :-)

Kraniosakrální terapie má dva pohledy biomechanický a biodynamický. Oba vyšly z kraniosakrální osteopatie a je metodou, která napomáhá tělu obnovit jeho přirozenou vitalitu a sebeuzdravující schopnost. Každý terapeut přitom vnáší do této metody něco nového, osobního. V podstatě lze říct, že existuje tolik přístupů ke kraniosakrální terapii, kolik je kraniosakrálních terapeutů. Každý jsme jako člověk individualitou. 





Kraniosakrální terapie je tedy metoda, která působí na člověka holisticky. Vnímá tělo a duši jako celek. Neodděluje od sebe nemoci, zdravotní obtíže a způsob života klienta. Vše, co s klientem souvisí, rovněž ovlivňuje jeho zdravotní stránku. Tělo člověka je pro kraniosakrální terapii jako zápisník. Je v něm napsáno vše, co člověk prožil. Od jeho početí, porodu, dětství až po přítomnost. Vše se v těle ukládá. A když už je toho v našem pomyslném zápisníku moc, mohou se začít objevovat zdravotní obtíže. Kraniosakrální terapie pomáhá nalézat jedinci zpět jeho životní sílu, jeho smysl života a fyzickou rovnováhu. 


Základem kraniosakrální terapie je palpace (pohmat) - tedy ošetření pomocí doteku. „Palpaci lze definovat jako vnímání rukama. Je to proces, při němž dochází k přenosu informací do mozku prostřednictvím nervových smyslových zakončení na bříškách prstů, jimž se odborně říká proprioreceptory. Tento typ nervových zakončení přenáší informace o pohybu a poloze. Právě v konečcích prstů se nachází největší koncentrace těchto nervových receptorů v celém těle, jež jsou proto mimořádně citlivé i na sebemenší impuls . 


Principem této metody je vyšetření mobility nebo-li pohyblivosti kraniosakrálního systému, do kterého zahrnujeme lebku (kranium), intrakraniální a spinální membránový systém, mozkomíšní tekutinu, celý páteřní kanál, včetně kosti křížové (sakrum). Terapeut cvičeným hmatem testuje mobilitu jednotlivých částí kraniosakrálního systému. Jestliže v něm diagnostikuje omezení (restrikci) a patologie, které brání zdravým a přirozeným funkcím organismu, velmi jemně systém koriguje. Veškeré používané manipulace nepřesahují tlak nebo tah odpovídající hmotnosti pěti gramů. Terapeut k nastolení harmonie využívá autoregulační schopnosti organismu. Tím je terapie velmi bezpečná. 

⭐️  Co mi kraniosakrální terapie přinese?

Dle Upledgera (2009) je kraniosakrální terapie založena na myšlence, že tělo každého pacienta, které je v aktuálně v disharmonii, zároveň zná i informace potřebné ke svému vyléčení. Prvotním úkolem terapeuta tedy je, aby komunikací s tělem získal potřebné informace a mohl následně podpořit klientův samoozdravný proces. 


Po ošetření většinou vnímáme hluboké uvolnění, zlepšuje se spánek a schopnost odpočívat. Pociťujeme větší spojení sami se sebou, kontakt se svými potřebami, respekt vůči svému tělu, nadhled v každodenních situacích. Ošetření nastartuje léčebný proces, který působí delší dobu po samotném setkání. 

Dlouhodobější praxe kraniosakrální terapie pomáhá nastolit trvalejší propojení mezi naším tělem, myslí a duší.


Kraniosakrální terapie může cílit odstranit nebo zmírnit:

⭐️  Co si mám vzít na sebe?

Pohodlné kalhoty, bez tuhé gumy v pase (tepláky, legíny), případně lze absolvovat bez kalhot, ve spodním prádle. Ženám doporučujeme bez podprsenky (zlepšení lymfatického průtoku). Taktéž doporučujeme i teplejší ponožky.

⭐️  Můžu přijít v době menstruace?

Menstruace není kontraindikace. Vaše vnitřní pohoda je však důležitá. Nedoporučujeme KST mladým dívkám v době menstruace, které si na tento nový stav ještě zvykají. 

⭐️  Je metoda bezpečná v těhotenství a po porodu?

Určitě ano, mobilizuje a zvyšuje množství normálních adaptačních procesů těla, je nezbytné, aby tyto procesy byly po dobu těhotenství vysoce funkční), v období přípravy na porod (uvolnění pánve a kraniosakrálního systému porod usnadňuje), při nepostupujícím porodu i v období šestinedělí (upravuje hormonální hladinu, snižuje vysoký tlak, odstraňuje poporodní depresi, obnovuje normální funkci pánve a tak eliminuje mnoho poporodních problémů se zády atd.). 

Může se však stát, že děťátko "nedovolí" jakoukoliv energetickou práci s tělem maminky,  Po porodu maminky ošetřujeme až po šestinedělí. 

⭐️  Co dělat/nedělat po kraniosakrální terapii?

Po terapii se doporučuje opatrnost např. při přecházení vozovky nebo řízení auta. Do druhého dne by se klient měl vyhnout náročnějším fyzickým a psychickým výkonům. Mezi ošetřením a např. masáží, fyzioterapií, očkováním atd. by měla být pauza. 

Pocity se usazují přibližně týden. Reakce jsou individuální a obvykle rychle odezní. Pokud klient integraci ošetření vnímá přes bolest či výraznější psychický diskomfort, je možné co nejdřív provést další, krátké kraniosakrální setkání (zdarma), nebo pracovat na dálku.

Je potřeba tělo po kraniosákrálce šetřit, dát si vydatný odpočinek a spánek, dávat mu výživu v podobě dobrého jídla. Alespoň tři dny vynechejte fyzickou práci, či náročnější aktivní sportovní pohyb, aby tělo mělo čas jít do rovnováhy.

I přes velmi opatrnou práci se mohou lidé po ošetření kraniosakrální terapií cítit hůře. Jednou z příčin může být, že se z tkání uvolňují předcházející traumata, což může trvat několik dnů. Jiný důvod je ten, že “znecitlivělá” místa přicházejí k životu a stávají se tak citlivějšími. Dále pak to, že se tělo, díky svým adaptačním mechanismům, přizpůsobilo některé špatné funkci a potřebuje čas na návrat zpět do původní, správné polohy či funkce. 

⭐️  Jak a kde vznikla kraniosakrální terapie?

Kraniosakrální terapie je regenerační metodou, která vznikla v 19. st. v USA ...


Kraniosakrální terapie, jak je praktikována dnes, nabyla svou podobu na počátku 80. let. Nicméně její kořeny sahají do počátku roku 1900 a navazují na teorie osteopatického lékaře Dr. Williama Garnera Sutherlanda.  Ten přes 20 let zkoumal a pracoval s konceptem, že kosti  lebky jsou od přirody navrženy tak, aby se hýbaly. Na základě tohoto konceptu nakonec vyvinul zcela novou terepeutickou metodu tzv. kraniální osteopatii („cranium“ – lat.lebka, osteopatie – nemoc kostí, z lat. slov„osteon“ – kost a „patheia“ - nemoc, utrpení).

Bylo to v roce 1970, během operace krku, při které osteopatický lékař John E. Upledger asistoval a kdy poprvé zpozoroval rytmický pohyb na míšní membráně. Ten nebyl identický s rytmem dechu ani tepu. Nikdo z jeho kolegů lékařů ani žádné lékařské texty té doby, tento jev nedokázali vysvětlit.

 V roce 1975 John E. Upledger zvedl pomyslnou rukavici a pustil se do vědeckého bádání, aby potvrdil Sutherlandovy teorie a zároveň zdokonalil  chápání procesů  v kraniosakrálním systému. Následujících sedm let vedl tým anatomů, fyziologů, biofyziků a bioinženýrů na  Michigan State University v oblasti výzkumu a testování kraniosakrální systému a způsoby jeho terapeutického využití. Metodu, kterou na základě výzkumu vyvinul, později sám John Upledger nazval kraniosakrální terapie (anglicky Craniosacral Therapy, zkráceně CST, z lat. „cranium“-  lebka a „sacrum“ – kost křížová ).

Upledgerův tým zvolil jiný přístup než osteopaté před nimi. Místo toho, aby se soustředili na kosti lebky, zajímaly se o tekutiny a membrány systému, jakož i mechanismus, jakým se pohybuje mozkomíšní mok uvnitř lebky a páteřního kanálu. To je jeden z hlavních faktorů, které odlišují CST od kraniální osteopatie. Výzkum ukázal, že mozkomíšní mok cirkuluje skrze mozek a míchu prostřednictvím expanzivních  a smršťujících pohybů v polouzavřeném hydraulickém kraniosakrálním systému. Tento pohyb zopakuje za normálních okolností šest až 12 cyklů za minutu - toto nazýváme kraniosakrální rytmus (CRI). Když je nějaké stažení v měkkých tkáních, membránách, v lebce a míše, cyklická dynamika tekutin kraniosakrálního systému nemůže proudit bez omezení. Lebeční kosti jsou tím pádem také drženy ve vzorcích napětí díky anatomickému propojení membrán a lebky.

⭐️  A co je fascie / povázka / pojivová tkáň?

V kraniosakrální terapii se pracuje s paměťovými vzorci pojivových tkání → Každá struktura v těle je chráněna pojivovými tkáněmi (fasciemi). Fascie jsou velmi pružné, a proto mají tendenci se vracet do své původní pozice. Pojivové tkáně mají vliv na držení těla a pružnost i rozsah pohybu. Pojivové tkáně mají spojitost s durální membránou. Pokud je někde díky nadměrnému stresu vyvíjen přílišný a dlouhodobý tlak na fascie, dojde k přenosu na durální membránu a poté může dojít i k narušení fluktuace mozkomíšního moku. 


INSPIRACE

Dokument Skrytý svět fascií