TIPY PRO VAŠE TĚLO, MYSL A DUŠI

Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a tipy , abyste se ve svém těle cítily jako v bavlnce. 

Syndrom karpálního tunelu

Co je karpální tunel, 

jak předejít syndromu karpálního tunelu 

a jak zmírňovat bolesti zápěstí a rukou pomocí masáží a cviků?

Karpální tunel vzniká nejčastěji jako následek opakovaných pohybů s vynaložením síly nebo dlouhé strnulosti ruky v nevhodné poloze. Dochází k útlaku středního nervu, což se může projevovat brněním, mravenčením, pálením nebo bolestí horních končetin, zejména v oblasti prstů a zápěstí. Někdy může bolest vystřelovat až do ramene. Tyto příznaky se na počátku objevují zejména v noci a ráno a často nás dokonce mohou budit ze spánku.

Kromě fyzických faktorů může  mít syndrom karpálního tunelu i psychosomatické souvislosti. Syndrom karpálního tunelu může být ovlivněn psychickými faktory, jako je stres, úzkost nebo emoční napětí. Parasympatikus, který je součástí autonomního nervového systému, hraje roli v regulaci tělesných funkcí v klidovém stavu. Jeho nerovnováha může ovlivnit vnímání bolesti a celkový zdravotní stav. Proto kromě meditace či relaxace i kraniosakrální péče má tady své místo.

Sepsala jsem pro vás užitečné tipy na zdravotního cvičení, jak se o sebe postarat. 

Při mírnějším průběhu „karpálního tunelu“ pomáhá s léčbou ortéza, pravidelné cvičení zápěstí či masti na bolest. V závažnějších případech se přistupuje k operaci.  Pokud již máte bolesti, zkontaktujte svého lékaře, fyzioterapeuta nebo instruktora jógy, aby vám pomohl s vhodnými cviky a modifikacemi. 

Za sebe doporučuji zkombinovat kraniosakrální terapii s pohybem a relaxací.

Co tvoří v oblasti zápěstí karpální tunel a diagnostika syndromu?

Karpální tunel je anatomický prostor v oblasti zápěstí, který obsahuje několik důležitých struktur. 



Pro jednoduchou domácí diagnostiku syndromu karpálního tunelu můžete vyzkoušet Phalenův test

Postup je následující:

Pokud během testu pocítíte brnění, mravenčení nebo bolest, může to být indikace syndromu karpálního tunelu. Pro přesnou diagnózu je však vždy nejlepší konzultovat lékaře.

Jak předejít syndromu karpálního tunelu?

Ergonomie pracovního místa a prevence syndromu karpálního tunelu

Jako prevenci syndromu karpálního tunelu doporučuji soubor cviků, které udrží tělo v rovnováze. Když selhává aktivní stabilizační systém (core), tělo se více spoléhá na pasivní struktury jako jsou vazy, fascie nebo ploténky. Pracuji s různými cviky, od jednoduchých po náročnější verze, abychom zabránili přetížení oblasti zápěstí, zefektivnili práci svalů horní končetiny a zlepšili jejich koordinaci. 

Dělejte si při práci krátké přestávky a jestli je to možné, střídejte činnosti tak, abyste zápěstí nenamáhali dlouhou dobu v kuse. Zápěstí také pravidelně protahujte. 

Důležité je také ergonomie pracovního místa o které se dočtete podrobněji více po rozkliknutí. 

Dávejte si během své práce pauzy, při kterých protahujte ruce a zápěstí. Neohýbejte zápěstí až nahoru nebo dolů, mějte jej ve střední, uvolněné poloze. Zkuste si pořídit ergonomickou myš, vhodná je zejména vertikální. Ale ne pro každého může být příjemná, je potřeba ji nejdříve vyzkoušet. Dobré je taktéž udržovat ruce v teple. 


Jak zmírňovat bolesti zápěstí a rukou pomocí masáží a cviků?

Jednoduché a účinné cviky a techniky, když se objevuje bolest karpálního tunelu

Po tělesné stránce je velmi užitečné se zaměřit na správné provedení cviků, relaxaci, meditaci a dechové cvičení. Pravidelně protahujeme ruce, dlaně, prsty i zápěstí a provádíme jemnou automasáž a fasciální masáž rukou dlaní, od zápěstí až k předloktí.S klienty nezapomínáme také na oblast krční páteře a ramen – nesprávné držení těla může ovlivnit nervy v krku a následně i zápěstí, prsty a ruce. Je dobré snížit sílu a uvolnit sevření, všechny pohyby rukou provádět s opatrností a jemně. 

Pracuji s různými cviky a metodami tak, abychom zabránili přetížení oblasti zápěstí, zefektivnili práci svalů horní končetiny a zlepšili jejich koordinaci. 


Doporučení, co "NEdělat v józe" při bolesti karpálního tunelu

Další možné alternativní přístupy k syndromu karpálního tunelu

* Bylinky a syndrom karpálního tunelu

Úlevu od bolesti a otoku přináší chladivé obklady. K lokální léčbě se používají masti, krémy nebo gely, které působí proti zánětu, bolesti a otoku. Jejich úkolem je zmírnit probíhající zánět šlach v karpálním tunelu. Doporučuji si vyrobit domácí mast nebo olej z rozmarýnu, která je známá svými protizánětlivými účinky nebo je doporučována mast KARPAL AKUT, která obsahuje extrakty z rozrazilu, přesličky, světlíku a chmele. K dalším doporučovaným patří i konopná či měsíčková mast. Tyto léky však fungují spíše podpůrně a potlačují nepříjemné příznaky.  Mastmi velmi jemně promasírujete postižené místo. Jako doplněk celkové léčby jsou doporučovány B vitamíny. 

* Minerály a syndrom karpálního tunelu

Pokud trpíte tímto nepříjemným problémem, můžete zvážit použití minerálů jako součást doplňkové léčby. Hematit a melounový turmalín jsou dva minerály, které se doporučují. Hematit je známý svými pozitivními účinky na krevní oběh a energetickou rovnováhu, zatímco melounový turmalín má pověst kamenem, který pomáhá uvolňovat napětí a podporuje klid a harmonii. Vyzkoušejte je a vnímejte, jak na vás působí! 

*Zábal na karpální tunel a zápěstí

Zábal využívá tradiční Priessnitzovu metodu a slouží pro podporu léčby syndromu karpálního tunelu, zánětu šlach zápěstí, poúrazových stavů a revmatických obtíží. Díky vyjímatelnému obkladu, který můžeme namočit do bylinné lázně, můžete léčbu ještě posílit.  

*Homeopatie a syndrom karpálního tunelu 

S bolestivým zápěstím mohou pomoci i homeopatika, dobré je znát příčinu potíží, tedy co k tomu vedlo a symptomy, jak se problém projevuje. Nejčastější homeopatika na syndrom karpálního tunelu: Ruta graveolens 15ch,  je volbou číslo jedna, pokud se týká přetížení vazů a šlach kdekoli v těle dají se přidat ještě další homeopatika podle symptomů - více zde. Pokud potíže se zápěstím trvají delší dobu, jsou tedy už chronické, je nejlepším řešením hledat homeopatický konstituční lék, takový který v celostním pohledu zahrnuje nejen fyzickou patologii, ale i psychické, mentální nastavení člověka. Tady doporučuji zkušeného homeopata, který vám s problémem pomůže, 

*Akupunktura a syndrom karpálního tunelu