TIPY PRO VAŠE TĚLO, MYSL A DUŠI
Téma Chřipka
Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a tipy , abyste se ve svém těle cítily jako v bavlnce.
Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a tipy , abyste se ve svém těle cítily jako v bavlnce.
V chřipkovém období je potřeba posílit naši imunitu, můžete vyzkoušet saunování, otužování, vitamíny, cvičení a procházky v lesích. A pokud se cítíte na začátku nachlazení nebo chřipky, můžete vyzkoušet osvědčené tipy popsané v tomto článku.
Všichni to známe a někteří to prožili .... Chřipka začíná náhle a intenzivně. Typické příznaky zahrnují vysokou horečku (38-40 °C), zimnici, silné bolesti hlavy, svalů a kloubů, únavu, suchý kašel a někdy i nevolnost nebo zvracení. Příznaky u nachlazení se objevují postupně. Zahrnují rýmu, ucpaný nos, bolest v krku, mírnou horečku, kýchání a mírnou únavu. Kašel bývá méně intenzivní než u chřipky. Pokud cítíte, že se o vás virové onemocnění pokouší, myslím, že je nejlepší lék začít odpočívat, necvičit svaly ani nechodit na žádné masáže.
Po prodělání virové infekce někteří lidé ještě několik týdnů pokašlávají, přestože je virus dávno z jejich těla pryč. Na vině jsou v tomto případě oslabené plíce. Velmi častým problémem po prodělaném virovém onemocnění je silná únava, která může souviset nejen s celkovým oslabením organismu a jeho pohybového aparátu, ale také s oslabením vnitřních orgánů. Tady doporučuji vyzkoušet kraniosakrální harmonizaci - kraniosakrální terapii i protahující cvičení spojenou s dechem.
1 lžička bezového květu, 1 lžička lipového květu, 1 lžička máty, 1 lžička heřmánku.
Smíchejte bylinky, zalijte 500 ml vroucí vody, louhujte 10 minut, sceďte a po vychladnutí oslaďte medem.
1/2 cibule, 1 lžíce majoránky, 1 šálek horké vody, med podle chuti.
Zalijte cibuli a majoránku horkou vodou, nechte louhovat, po vychladnutí přidejte med.
2 lžíce sušených šípků, 2 šálky vařící vody, med podle chuti.
Zalijte šípky vařící vodou, zakryjte a nechte louhovat 10–15 minut, sceďte a můžete přidat med.
Cibulový čaj: Při nachlazení, kašli, je protizánětlivý.
Lipový čaj: Při nachlazení, problémech s trávením, podporuje pocení při horečce, zmírňuje stres a napětí.
Diviznový čaj: Usnadňuje vykašlávání, zmírňuje záněty dýchacích cest a podporuje trávení.
Šípkový čaj: Při nachlazení a chřipce posiluje imunitu, při zažívacích potížích uklidňuje žaludek a podporuje trávení, zmírňuje bolesti kloubů a svalů.
Heřmánkový čaj: Při bolestech v krku, zažívacích potížích, stresu a nespavosti.
Šalvějový čaj: Při bolestech v krku skvělý na kloktání, zmírňuje záněty ústní dutiny, při nadýmání a snižuje stres.
Zázvorový čaj: Při zažívacích potížích, zmírňuje nevolnost, při bolestech svalů a kloubů. Nepít při horečce nebo vysoké teplotě!
Každý rok chodíme sbírat bezový květ a děláme z něj výtečný sirup.
Recept na bezový sirup
20 květů černého bezu, 1 litr vody, 1 kg cukru, 2 bio citróny
Opláchnout květy a nechat okapat, vodu přivést k varu, přidat květ a vařit 15 minut. Nechat směs louhovat 24 hodin, poté scedit přes plátno. Přidat cukr a šťávu z citrónů, vařit ve varu 5 minut a míchat dokud se cukr nerozpustí. Horký sirup nalét do láhví a pořádně zavíčkovat.
Jádro z grepu: Používá se preventivně, při infekcích a zánětech dásní a bolestech zubů, má antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Při bolestech v krku, kašli a chrapotu se i kloktá. Je to přírodní antiseptikum a antibiotikum, na vatové tyčince můžete vytírat nos a dutiny při rýmě či bakteriálních infekcích. Vknize "Zázračná síla grapefruitu" se můžete dočíst spoustu zajímavých informací.
Bezový nebo bezinkový sirup: Při nachlazení a chřipce, má vysoký podíl C, posiluje imunitu a zmírňuje záněty, detoxikuje a podporuje trávení.
Břečťanový sirup: Při nachlazení pomáhá rozpouštět hleny a usnadňuje vykašlávání.
Cibulový sirup: Používá se při nachlazení, kašli a bolestech v krku, má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Tinktura Dračí krev nebo Vicardona: Používá se při hojení ran, zánětech a infekcích, má antiseptické a antivirové účinky.
Echinaceový sirup nebo tinktura: Používá se při nachlazení a chřipce, posiluje imunitní systém a má protizánětlivé účinky.
Jitrocelový sirup: Pomáhá při odkašlávání a zmírňuje záněty dýchacích cest.
Kaloba kapky: Používají se při onemocněních dýchacích cest i bronchitidy, pomáhají zmírnit kašel a usnadňují vykašlávání.
Lichořeřišnice tinkura: Používá se při infekcích močových cest a dýchacích cest, má antibakteriální a antivirové účinky.
Průduškové kapky od Grešíka: Používají se při kašli a nachlazení, podporují normální funkci dýchacího systému.
Polévky skvělým způsobem, jak dodat tělu potřebné živiny a podpořit ho v boji proti nachlazení a chřipce.
Kuřecí vývar: Klasika, která opravdu pomáhá hydratovat a dodává tělu potřebné živiny. Vývar je lehce stravitelný a může pomoci zmírnit příznaky nachlazení.
Česneková polévka: Česnek má silné antibakteriální a antivirové vlastnosti, který podporuje imunitní systém.
Cibulová polévka: Cibule obsahuje látky, které mohou pomoci bojovat proti infekcím a zánětům. Je to další výborná volba při nachlazení.
Boršč: Tento tradiční polévkový pokrm z červené řepy je plný vitamínů a minerálů. Červená řepa je bohatá na antioxidanty a podporu imunitního systém.
Před spaním masírujte mast do pokožky na hrudníku i zad do vstřebání.
Recept 1: Ve vodní lázni rozehřejte bambucké máslo, kokosový olej, slunečnicový nebo olivový olej, vše v poměru cca 6:1:2:1. Do směsi poté ponořte snítky tymiánu tak, aby byly zcela potopené a nechte ve směsi macerovat zhruba dva týdny. Po dobu macerace asi jednou za dva nebo tři dny rozehřejte, promíchejte, a když máte pocit, že je směs příliš tuhá, přidejte trochu olejů. Kdyby se jevil tymiánový macerát moc řídký, přidejte naopak bambucké máslo nebo trochu včelího vosku. Po 14 dnech vše znovu rozpusťte, přeceďte a slejte do kelímků.
Recept 2: Kombinuje bambucké máslo, sušený tymián a esenciální oleje z kafru, eukalyptu a citronu. Postup je podobný s tím, že nemusíme čekat 14 dní, ale je možné po scezení nechat jen ztuhnout v lednici a hned používat. Při pokojové teplotě mast vydrží cca půl roku, v chladu a temnu déle.
Cibulový zábal je tradiční domácí lék, který se používá k léčbě různých zdravotních potíží, zejména při nachlazení a kašli. Nakrájejte jednu nebo dvě cibule na malé kousky, ohřejte je na pánvi, aby byly teplé, ale ne horké, rozmačkanou cibuli zabalte do gázy nebo tenké látky, přiložte zábal na hrudník, záda nebo krk, překryjte ručníkem nebo šátkem a nechte působit několik hodin nebo přes noc.
Priessnitzův zábal na krk: Namočte bavlněnou látku do studené vody a vyždímejte, přiložte na postižené místo, překryjte igelitovým sáčkem nebo fólií, obalte suchou látkou nebo šátkem a nechte působit 2 až 3 hodiny.
Vitamin C: Tento antioxidant pomáhá posilovat imunitní systém a zkracuje dobu trvání nachlazení
Vitamin D: Podporuje imunitní systém a pomáhá tělu odolávat infekcím
Vitamin A: Pomáhá udržovat zdravé sliznice, které jsou první linií obrany proti infekcím.
Zinek: Podporuje imunitní systém a může zkrátit dobu trvání nachlazení
Selen: Tento minerál má antioxidační vlastnosti a podporuje imunitní systém
Lipozomální vitamíny: Lipozomální forma vitamínů, jako je vitamin C, zajišťuje lepší vstřebávání a účinnost
Biochemické tkáňové soli: Například Ferrum Phosphoricum může pomoci při prvních příznacích chřipky, při kašli můžete užívat 3x denně 3 tabletky:
vlhký kašel + bílý hlen: č. 3, 4, 5,
vlhký kašel + žlutý hlen: č. 3, 5, 6,
suchý kašel: č. 3, 5, 8.
Houby: Konzultujte s terapeutkou TČM.
Homeopatika při chřipce (informace převzaté od Mgr. Dity Vřesňákové, vitalnisila.cz)
Kuličku dejte pod jazyk a nechte rozpustit, nebo ji rozpusťte ve vodě a popíjejte. Při akutním stavu podávejte první hodinu každých 5-10 minut, pak jednou za hodinu. Intervaly prodlužujte se zlepšováním stavu. Vyhněte se aromatickým látkám (máta, mentol, káva, česnek). Homeopatika podávejte alespoň 1 hodinu po aromatických potravinách. Stačí 15 minut od jídla a pití, čistá voda nevadí.
Polykomponentní Paragrippe - tablety (1 tableta = 1 dávka, ve formě kuličky) na chřipkové stavy: bolesti svalů, kloubů, teplota.
Aconitum napellus: Náhlá horečka, bez pocení, žízeň na studené nápoje, suché sliznice, může být zimnice.
Belladonna: Pocení, může být i nemusí žízeň, vysoká horečka, studená chodidla, zarudlé tváře, rozpálené tělo.
Bryonia alba: Horečka s velkou žízní, nastupuje postupně, bolest celého těla a hlavy, zhoršení pohybem, nehybnost, nechuť k pohybu.
Rhus toxicodendron: Opak Bryonie, zlepšení pohybem, bolest kloubů, nutnost pohybu.
Arnica montana: Bolest celého těla, pocit jako po skládání uhlí, pocit tvrdé postele.
Gelsemium sempervirens: Horečka nastupuje postupně, bolest hlavy, slabost těla, může být zimnice.
Užívání: Při vysokých horečkách podávejte 1 dávku (kuličku nebo tabletu pod jazyk) každých 5-10 minut. S postupným zlepšováním stavu prodlužujte intervaly podávání, následně 5x denně, další den 3x denně atd.
Články prezentované na webu Harmonie-pohybu nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty, kterou doporučuji.