KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPIE

klíč k harmonickému hojení, 

hluboké relaxaci,  regeneraci 

a zdraví těla a mysli

Hledáte pravidelnou péči o své tělo i mysl? Chcete se zbavit bolestí, napětí nebo stresu? 

Čeká vás regenerace a samo-uzdravování těla v mnoha vrstvách. Uvolní se zatuhlé místa, bolesti často odejdou, rozpouštějí se.  Zažijete stav bez myšlenek, kde stres nemá místo. Díky klidu a stavu blaženosti se rozpouští všechna napětí a tělo může regenerovat.

Dopřejte si hlubokou relaxaci, laskavou péči, klid a hýčkání.

Kraniosakrální péče poskytne harmonii pro tělo a duši. Ráda Vám budu oporou na Vaší cestě k lepšímu zdraví a vnitřní pohodě. 

Petra Netuka, KRANIO v Brně

Kraniosakrální terapeutka a pohybová specialistka lektorující od roku 2010.

Certifikovaná instruktorka Kraniosakrální jógy® od roku 2018. 

Certifikovaná instruktorka ZTV, Body and Mind a Stott pilates®

"Naše regenerační schopnost je spojená s hlubokým klidem. Tělo umí v klidu fenomenálně prosperovat, ale jakmile ho vtáhneme do dramat, strachů a děsů, vychýlí se ze své rovnováhy a tuto svou schopnost ztrácí. Proto je klid tak důležitý. Hluboký klid a víra, že situací projdeme". Jaroslav Dušek

🌿 NABÍZÍM 

KRANIOSAKRÁLNÍ TERAPII: 

jemnou dotekovou manuální metodu, zaměřenou na regeneraci a uvolnění  těla a mysli.

Kraniosakrální terapii si můžete představit jako jemnou masážní techniku. Tato technika pozitivně ovlivňuje nervový, hormonální, endokrinní a cévní systém, a proto tuto techniku použít k léčbě akutní i chronické bolesti. Setkání probíhá v pohodlném oblečení jako jsou legíny, tepláky, tričko a  teplé ponožky. 


Pod mými rukami se můžete těšit na:

🌿 NABÍZÍM 

KRANIOSAKRÁLNÍ PÉČI  (dotek & cvičení) : 

dotek pro hluboké uvolnění a vitalitu & cvičení na posílení stability a rovnováhy 

Zaměřuji se na individuální potřeby každého klienta a společně hledáme řešení pro vaše problémy. Základem zdraví je vnitřní klid, rovnováha a stabilita, proto mé techniky práce jsou kombinovány a přizpůsobeny každému na míru. K dispozici mám pro vás masážní stůl, karimatku, rollery, míčky, pásky a na terapii ručník, osušku, prostěradlo, deku, sarong. 

🌿 Průběh, doba, cena a místo setkání?

PRŮBĚH SETKÁNÍ

Na začátku našeho setkání si krátce popovídáme, zjistím Váš celkový zdravotní stav, domluvíme se na postupu terapie a na Vašich záměrech nebo očekávání a naladíme na sebe. 

Pak si lehnete na lehátko, futon nebo polohovací křeslo, podle toho, co vám bude nejvíce vyhovovat. 

Každé setkání je individuální a přizpůsobené vašim potřebám. Někdy se budu zdržovat na některých místech vašeho těla déle, pokud to bude tělo potřebovat. Budu s vámi ve vědomém a plném spojení po celou dobu terapie. Procesy mohou mít podobu tahu či tlaku, houpání, vytváření prostoru či proudění nebo spojování. Můžete prožívat stavy hlubokého klidu a rovnání svého těla ke střední ose. Můžete se cítit jako v bavlnce, možná i usnete.

První setkání, první návštěva u mě je ta nejdůležitější a náročnější na čas, obvykle trvá dvě hodiny. Abychom si nastavili průběh terapie, zjistili problém a vaši představu, co byste ode chtěli, tak před dotekovou harmonizací počítejte s delším úvodním rozhovorem. Před každou terapií i po ní si společně probereme, jak se cítíte a co potřebujete. 


Doporučení:


CENA

⭐️ Dospělí:

do 80 minut:  obsahuje úvodní rozhovor,  max.  60 minut péče na lehátku,  odpočinek na lehátku, závěrečný rozhovor pro přechod z hluboké relaxace do běžného fungování.


►Ceník: Bachovy květové esence:


⭐️ Děti, senioři

do 50 minut: obsahuje úvodní rozhovor, max. 30 minut péče na lehátku, krátký odpočinek na lehátku a závěrečný rozhovor pro přechod z hluboké relaxace do běžného fungování.


Po opečování: nekončí vše v okamžiku, kdy se rozloučíte s terapeutem. Některé změny se mohou integrovat i několik dní, proto budeme ve spojení. Dopřejte si proto po ošetření volnější režim. Společně domluvíme na dalším postupu a časování terapií. Kromě kraniosakrální terapie vám mohu nabídnout i aromaterapii, která podpoří vaše léčení pomocí přírodních esencí.



REZERVACE JSOU ZÁVAZNÉ

Na setkání s vámi se připravuji. Zrušení terapie je možné bezplatně nejpozději 24 hodin před domluveným termínem - pomocí SMS, telefonu nebo e-mailu. Pak mohu uvolněnou hodinu nabídnout jinému zájemci. Od klienta, který zruší termín později, nebo na objednaný čas vůbec nepřijde, si beru storno poplatek v poloviční ceně konzultace. Objednáním na sebe berete odpovědnost za dodržení storno podmínek. 




► MÍSTO PRO SETKÁNÍ V BRNĚ:  





► MÍSTO PRO ON-LINE SETKÁNÍ:  google meet, ZOOM aj.

Měj u sebe karimatku, teplou deku a polštářek. Uvař si svůj oblíbený čaj, vodu a nachystej si kousek své oblíbené čokolády a ovoce.

🌿  Jak často opakovat kraniosakrální terapii?

Mohu vám doporučit podle toho, co zrovna řešíte jednu či více terapií, ale je zcela na vás, zda je absolvujete. Ať již řešíte nějaké onemocnění, příznaky onemocnění ještě zcela nevymizely,  či máte pocit, že neřešíte nic, pokud si na kraniosakrální terapii nebo terapeuta vzpomenete, bývá to přesně ten správný okamžik na objednání termínu.

Kraniosakrální péči lze přijímat i na denní bázi. Doporučená návštěva při urgenci pro harmonizaci a stabilizaci systému je 1x 7-14 dní a pak 1x měsíc je ideální doporučená udržovací perioda návštěv. Mezera mezi prvním setkání by neměla být delší jak 5 týdnů. Dále doba odstupu od jednotlivých setkání se nastavuje individuálně. V rámci duševní hygieny je vhodné absolvovat KST cca jednou za 1-2 měsíce. KST je vhodné opakovat do vymizení obtíží. 

🌿  Jak se o sebe starat po kraniosakrální terapii?

Po kraniosakrální terapii se můžete cítit různě, proto  je důležité tělo šetřit. 


Ideálně během tří dnů po kraniu si dopřejte:


V případě jakýkoliv nepříjemných pocitů, je třeba konzultace.


Nepříjemné projevy po kraniosakrální terapii jsou obvykle vzácné, ale mohou se vyskytnout:

🌿  Jak dlouho se věnuji kraniosakrální metodě?

Mé první kroky na cestě k pochopení kraniosakrálních pohybů jsem objevila v roce 2016 díky Lucii Uhlířové, která je zakladatelkou Kraniosakrální jógy, buddhistka a kraniosakrální osteopatka. Pod jejím dohledem jsem se ponořila do studia kraniosakrální jógy, který jsem ukončila v roce 2018. 

Ziskem tohoto směru KSJ je: "Za minimální čas dosáhnete maximálního výsledku v podobě rychlé schopnosti uvolnit napětí a přepnout na klid. Přitom dobře posilujete své přirozené, ozdravné mechanizmy i svaly. Posláním je vytvářet podmínky k návratu do své přirozenosti a ukazovat cestu k vnitřní radosti bez zevní příčiny.

---

Během 2017-2018 se stal mým dalším průvodcem k objevování vnitřních pohybů těla Martin Ďuriš (SK). který se věnuje holotropnímu dýchání, transpersonálnímu přístupu k léčení, jógové terapii a biodynamické kraniosakrální terapii. Jeho workshopy v kombinaci pohybově-dotekové terapie s kranio-sakrálních čchi-kungem mě inspirovaly tím, jak může být práce s tekutostí těla v podání Martina úžasně jemnou, citlivou a efektivní metodou. 

Jak sám Martin uvádí: “Podpora pohybu Životního dechu ve strukturách spouští reorganizaci systémů, kde jsou uloženy fyzické nebo emocionální trauma. Nechceme nic měnit, pouze svou přítomností a zenovou myslí začátečníka podporovat to, co je tam správně. S trpělivostí a vedením vlastní intuice pracujeme v tichu a klidu. Tak se stává náš dotek léčivým, výživným jak fyzicky, tak duševně. Člověk podpořený takovou přítomností se stává odpočinutějším a pružnějším na všech úrovních.”  Více o Martinovi Ďurišovi se můžete dozvědět v tomto rozhovoru.

---

Můj hlubší zájem o terapii zaměřenou na tělo mě zavedl 2017-2019 k setkání úžasnou ženou, psychoterapeutkou Mona Lisa Boyesen (nar. 1938, Norsko), vyvinula program biorelease, jak podpořit seberegulaci těla a mysli svépomocí. Její matka založila biodynamickou body-psychoterapii a Mona vyplnila mezeru v porozumění integrální psyché a somatu člověka. Absolvovala jsem u ní výcvik Alpha nursing, zaměřený na citlivou péči o matku, novorozence a kojence z psychologického pohledu a Reichovi typologie. Také jsem absolvovala pod jejím vedením několik intenzivních workshopů. Díky spojení Alpha nursingu a kraniosakrání péče jsem pro nastávající maminky, ženy po porodu nebo malé děti, citlivou průvodkyní a podporou.  

Mona Lisa Boysen také zdůrazňuje, že tělo: “má svou vlastní mysl” a že pocity ze střev mají svou vlastní ‘inteligenci."

---

Další mé kroky mě vedly k hlubšímu studování kraniosakrální terapii podle J. E. Uplengera. Vystudovala jsem Kraniosakrální terapii 1 a Kraniosakrální terapii 2, zaměřenou na biomechanickou osteopatii, metodu nahmatávající jemný kraniosakrální rytmus, odhalující oblasti omezení či stažení v membránách a následování procesu vyvažování dysbalancí v systému umožňující se tělu vrátit se do rovnováhy. Kraniosakrální terapeuti u této metody postupují podle desetibodového protokolu, který Dr. Upledger vyvinul.  

---

Fascinuje mě, jak moudré je naše tělo, co všechno si pamatuje a jak vděčné je za naši pozornost. 

Lidské tělo je jedinečné a fascinující s velkým potenciálem uzdravit se.  


Těším se na vás!


Petra Netuka

Kraniosakrální terapeutka a pohybová specialistka lektorující od roku 2010.

Certifikovaná instruktorka Kraniosakrální jógy® od roku 2018. 

Certifikovaná instruktorka ZTV, Body and Mind a Stott pilates®

!!!  KONTRAINDIKACE - prosím pozorně si prostudujte !

Pro koho vhodné NENÍ?

Jako u všech manuálních technik je potřeba respektovat omezení, je nutné se nejprve poradit s lékařem.  Existují ovšem stavy, při kterých není tato metoda doporučována.


Důležité upozornění:

Kraniosakrální terapii neposkytuji osobám, které užívají:

Děkuji za pochopení.


Také neprovádím kraniosakrální terapii při:

Kraniosakrální osteopatie /cvičení /jóga-pilates nenahrazuje klasickou lékařskou diagnostiku a léčbu. Není náhradou za odborné zdravotní ošetření, ale může být jeho vhodným podpůrným alternativním doplňkem. Představuje komplementární techniku a nesmí být považována za náhradu konvenční lékařské péče.. 

⭐️  Co znamená slovo"KRANIOSAKRÁLNÍ"?


Kraniosakrální terapie je tedy metoda, která působí na člověka holisticky. Vnímá tělo a duši jako celek. Neodděluje od sebe nemoci, zdravotní obtíže a způsob života klienta. Vše, co s klientem souvisí, rovněž ovlivňuje jeho zdravotní stránku. Tělo člověka je pro kraniosakrální terapii jako zápisník. Je v něm napsáno vše, co člověk prožil. Od jeho početí, porodu, dětství až po přítomnost. Vše se v těle ukládá. A když už je toho v našem pomyslném zápisníku moc, mohou se začít objevovat zdravotní obtíže. Kraniosakrální terapie pomáhá nalézat jedinci zpět jeho životní sílu, jeho smysl života a fyzickou rovnováhu. 


⭐️  Biomechanický  nebo biodynamický směr kraniosakrální terapie?

Nejlépe kombinace obou dvou směrů :-)


Kraniosakrální terapie má dva pohledy biomechanický a biodynamický. Oba vyšly z kraniosakrální osteopatie a jsou metodou, které napomáhají tělu obnovit jeho přirozenou vitalitu a sebeuzdravující schopnost. Každý terapeut přitom vnáší do této metody něco nového, osobního. V podstatě lze říct, že existuje tolik přístupů ke kraniosakrální terapii, kolik je kraniosakrálních terapeutů. Každý jsme jako člověk individualitou. Základem kraniosakrální terapie je palpace (pohmat) - tedy ošetření pomocí doteku. „Palpaci lze definovat jako vnímání rukama. Je to proces, při němž dochází k přenosu informací do mozku prostřednictvím nervových smyslových zakončení na bříškách prstů, jimž se odborně říká proprioreceptory. 



⭐️  Kraniosakrální terapie může odstranit nebo zmírnit....

Dle Upledgera (2009) je kraniosakrální terapie založena na myšlence, že tělo každého pacienta, které je v aktuálně v disharmonii, zároveň zná i informace potřebné ke svému vyléčení. Prvotním úkolem terapeuta tedy je, aby komunikací s tělem získal potřebné informace a mohl následně podpořit klientův samoozdravný proces. 


Kraniosakrální terapie může odstranit nebo zmírnit:

⭐️  Můžu přijít v době menstruace?

Menstruace není kontraindikace. Vaše vnitřní pohoda je však důležitá. Nedoporučujeme KST mladým dívkám v době menstruace, které si na tento nový stav ještě zvykají. 

⭐️  Je metoda bezpečná v těhotenství a po porodu?

Určitě ano, mobilizuje a zvyšuje množství normálních adaptačních procesů těla, je nezbytné, aby tyto procesy byly po dobu těhotenství vysoce funkční), v období přípravy na porod (uvolnění pánve a kraniosakrálního systému porod usnadňuje), při nepostupujícím porodu i v období šestinedělí (upravuje hormonální hladinu, snižuje vysoký tlak, odstraňuje poporodní depresi, obnovuje normální funkci pánve a tak eliminuje mnoho poporodních problémů se zády atd.). 

Může se však stát, že děťátko "nedovolí" jakoukoliv energetickou práci s tělem maminky,  Po porodu maminky ošetřujeme až po šestinedělí. 

⭐️  A co je fascie / povázka / pojivová tkáň?

V kraniosakrální terapii se pracuje s paměťovými vzorci pojivových tkání → Každá struktura v těle je chráněna pojivovými tkáněmi (fasciemi). Fascie jsou velmi pružné, a proto mají tendenci se vracet do své původní pozice. Pojivové tkáně mají vliv na držení těla a pružnost i rozsah pohybu. Pojivové tkáně mají spojitost s durální membránou. Pokud je někde díky nadměrnému stresu vyvíjen přílišný a dlouhodobý tlak na fascie, dojde k přenosu na durální membránu a poté může dojít i k narušení fluktuace mozkomíšního moku. 

Představte si tělo jako elektrickou baterii. 

Když tato elektřina volně proudí tělem, 

cítíme se zdravě.  A to chceme!

⭐️ Dokument Skrytý svět fascií

"Tělo je jako stroj, který bude správně fungovat, pokud jsou všechny jeho části ve správném mechanickém vztahu" Andrew Taylor Still, lékař - byl zastáncem toho, aby správný pohyb tekutiny v těle (krve, lymfy a mozkomíšního moku) byl prvořadý.

„Lidský mozek je motor, dech života je jiskra vznícení, která zažehává motor, něco takového není nic ve hmotě, co bychom mohli vidět.“ William Garner Sutherland, lékař - dospěl k závěru, že kosti lebky se mohou posouvat a hýbat.

"Lidé a všechny živé biologické systémy jsou přírodou obdařeny geniálními a vrozenými metodami a procesy, kterými přežívají, fungují, přizpůsobují se a sami se léčí." J. E.Upledger, lékař, profesor biomechaniky a vědec,  je zakladatelem CST, vyvinul desetibodový protokol.